Europinus

Szkolny Klub Europejski

Szkolny Klub Europejski "Europinus" powstał w Święto Trzech Króli w styczniu 2003 roku. Jak sugeruje już sama nazwa klub skupia młodzież szczególnie zainteresowaną procesami integracji Polski z Unią Europejską. Dotychczasowa działalność klubu stworzyła okazję do wielokrotnych spotkań ze znanymi politykami różnych opcji: Mieczysławem Augustynem, Stanisławem Kalembą, Maksem Kraczkowskim, Filipem Kaczmarkiem, Marcinem Libickim, Włodzimierzem Łęckim, Stanisławem Stecem.
W jednym ze spotkań uczestniczył też wiceprzewodniczący Sejmiku Wielkopolskiego Przemysław Smulski. Swoją obecnością spotkania klubu uświetniali znani biznesmeni, jak choćby dr Henryk Makowski, Zbigniew Drzymała, Bartosz Remplewicz, Stanisław Dach oraz Aleksandra Hildebrand.
      W klubowych spotkaniach uczestniczyli też miejscowi kombatanci jak choćby Tadeusz Roszkiewicz i Aleksandra Chwalisz, a z okazji 90-lecia ZHP i 100-lecia skautingu odwiedził klub były naczelnik ZHP hm. Ryszard Wosiński.
Klub europejski propaguje też zdrowy styl życia i uprawianie nowoczesnych sportów rekreacyjnych. Młodzież klubowa spotkała się z wicemistrzem świata w podnoszeniu ciężarów, olimpijczykiem Pawłem Najdkiem oraz głównym instruktorem nordic walking na Polskę Piotrem Kowalskim.
Młodzi Europejczycy z naszego gimnazjum mogli też uczestniczyć na zaproszenie dra Görana Erssona w wymianie szkolnej z Carlfoska Gymnasiet w Västeras w Szwecji (maj 2004). Wielokrotnie te zwiedzali budynek Sejmu RP na zaproszenie posłów Romualda Ajchlera, Maksa Kraczkowskiego i Stanisława Steca.
       W 2006 roku lider klubu wraz z opiekunką SKE uczestniczyli w wyjeździe autokarowym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli zasponsorowanym przez eurodeputowanego Marcina Libickiego.
        Na koniec sezonu klub SKE "Europinus" wydaje kalendarium wydarzeń w formie foldera, a działania klubowe są odnotowywane przez lokalną prasę.