10 stycznia 2017 09:55 | Aktualności

Zaczytana szkoła

W dniu 15 grudnia klasa 1 B, pod opieką wychowawcy – pani A. Chodorowskiej oraz pani M. Poznańskiej, wzięła udział w wycieczce do Poznania, podczas której uczniowie poznali działalność drukarni i biblioteki oraz specyfikę zawodu drukarza i bibliotekarza. Było to jedno z zadań projektu ,,Zaczytana szkoła”, do którego nasza szkoła przystąpiła w tym roku. Wycieczkę rozpoczęliśmy od drukarni mieszczącej się przy ulicy Malwowej w Poznaniu, w której odbywa się druk większości dzienników wydawanych w Wielkopolsce. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat procesu produkcyjnego, z bliska mogli też obejrzeć służące do tego urządzenia. Zaczęli od magazynu, w którym znajdowały się zapasy papieru. Następnie przeszli do miejsca, w którym przygotowuje się, na specjalnych blachach, poszczególne strony gazety. Obejrzeli również sterownię, w której mieściły się komputery kierujące kolejnymi etapami druku. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć maszynę drukarską oraz taśmę przenoszącą wydrukowane i złożone gazety. Na zakończenie otrzymali świeżo wydrukowane egzemplarze.

Kolejną częścią wycieczki było zwiedzanie Biblioteki Raczyńskich i poznanie historii biblioteki oraz tajników zawodu bibliotekarza. Zaczęliśmy od starszego budynku, który jest repliką tego zburzonego w czasie wojny, zbudowaną w roku 1953. Zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia kolekcji exlibrisów. Następnie przeszliśmy do nowego skrzydła - 1 lipca 2013 r. nastąpiło otwarcie. Jego powierzchnia  to 11 tys. m² i 7 kondygnacji. Uczniowie poznali sposób funkcjonowania niektórych urządzeń – na przykład czytnika czasopism, który zamieniał tekst pisany na słowo mówione. Poznali też różne rodzaje zbiorów – m.in. z bliska obejrzeli książkę zapisaną systemem Braille’a. Nie brakowało informacji o nowoczesnych rozwiązaniach, jakie wprowadzono – jak chociażby zastosowanie specjalnej farby odbijającej światło, dzięki czemu nie trzeba było umieszczać na suficie lamp. Dowiedzieli się też, co należy do obowiązków zatrudnianych tam osób oraz poznali sposób nawigacji po multimedialnym planie.

Kolejnym zadaniem, realizowanym w ramach projektu ,,Zaczytana szkoła”, było spotkanie z autorką książki ,,Nie machaj do mnie czerwoną chorągiewką” panią E. Zdrojową – Krawiec, która jest również nauczycielem matematyki w naszym gimnazjum. Spotkanie odbyło się w dniu 19 grudnia w bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się, jak przebiega proces tworzenia książki. Poznali również realia epoki, w której rozgrywają się przedstawione zdarzenia. Wysłuchali opowieści o życiu w czasach PRL-u i wydarzeniach historycznych, które towarzyszyły dojrzewaniu bohaterki. Poznali też wartości, jakie były dla niej ważne – wolność, niezależność, ale też realizacja własnych zainteresowań – słuchanie muzyki, oglądanie filmów. Rozmowę wzbogaciły zdjęcia przedstawiające wygląd sklepów, kartek na artykuły żywnościowe i przemysłowe oraz ukazujących działalność mieszkańców. Nie zabrakło pytań dotyczących inspiracji i problemów, z jakimi musi zmagać się osoba pisząca – nieustanne korekty, ale też narzucony wewnętrzny reżim, zmuszający do pisania co najmniej 2 stron dziennie, by zakończyć dzieło po 8 miesiącach. Pojawiło się też przesłanie dla młodzieży –nigdy nie należy rezygnować z  realizowania własnych marzeń. Dowiedzieliśmy się również, że książka nie tylko zyskała pozytywne recenzje, ale jej autorka została nagrodzona przez Stowarzyszenie Księgarzy.