31 marca 2017 12:30 | Aktualności

SPOTKANIE W SKE „EUROPINUS”

W miniony poniedziałek 27 marca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROPINUS” zatytułowane „Tajemniczy świat pszczół”. Gościem specjalnym była dr hab. Monika Fliszkiewicz kierownik Zakładu Owadów Użytkowych Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wszystkich zebranych w auli Gimnazjum im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego powitała pani dyrektor Bernadeta Maciejewska. Pani profesor przygotowała wykład połączony z prezentacją multimedialną. Gościowi specjalnemu udało się nawiązać bardzo dobry kontakt z licznie zgromadzonym audytorium. Dzięki wykładowcy  z Uniwersytetu Przyrodniczego dowiedzieliśmy się, jak zbudowana jest rodzina pszczela i jakie ma przydzielone funkcje i zadania. Pani Profesor zaapelowała do wszystkich zgromadzonych o codzienne spożywanie miodu, który należy do najczystszych ekologicznie produktów spożywczych, jak również innych produktów pszczelich takich jak np. pyłek, pierzga czy propolis. W Polsce spożycie miodu jest ciągle zbyt małe w porównaniu z krajami Europy zachodniej. Najkorzystniej jest robić zakupy tego cennego produktu w sprawdzonej pasiece, u znajomego pszczelarza. Miody oferowane w dużych supermarketach mogą uczulać, gdyż zawierają domieszki miodów produkowanych w Chinach, Brazylii czy innych odległych krajach z kwiatów i roślin nieznanych u nas. W podsumowaniu swego pasjonującego wykładu profesor Monika Fliszkiewicz zaprosiła młodą publiczność do zainteresowania ofertą studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

W spotkaniu uczestniczyła po raz kolejny zaproszona młodzież z opiekunkami Szkoły Podstawowej w Opalenicy i Gimnazjum Dwujęzycznego w Opalenicy.