Aktualności

10 czerwca 2017 22:16 | Aktualności

SPOTKANIE W KLUBIE EUROPEJSKIM „EUROPINUS”

30 maja 2017 r. odbyło się już kolejne spotkanie, którego Gościem Specjalnym był dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Poznań dr Rafał Reczek. Wykład szefa poznańskiego IPN był poświęcony „wydarzeniom czerwca 1956 r. w Poznaniu”. Wykładowca przedstawił licznie zgromadzonemu audytorium przyczyny, które doprowadziły do pierwszego strajku robotniczego pracowników Zakładów im. Józefa Stalina (H. Cegielskiego) dnia 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu. Robotnicy  wylegli na ulice z hasłami polepszenia warunków życia. Do protestujących dołączyli się przedstawiciele innych zakładów pracy, oraz ludność Poznania. Ten początkowy etap manifestacji miał charakter pokojowy. Po południu władze skierowały do miasta regularne jednostki wojskowe w sumie prawie 10 tys. Żołnierzy, czołgi, działa pancerne a nawet działa przeciwlotnicze. Wywiązała się bardzo nierówna walka. Jak podkreślił dyrektor Reczek – wymiana ognia trwała w różnych punktach miasta Poznania do godzin popołudniowych 29 czerwca 1956 r.

W zależności od szacunków w toku walki i pacyfikacji zginęło 70 osób cywilnych a około 600 zostało rannych. Symbolem sprzeciwu wobec władzy stał się Romek Strzałkowski, trzynastoletnia ofiara śmiertelna.

Jak podkreślił gość specjalny „Europinusa” aresztowano około 250 osób, w tym 196 robotników. Podczas śledztwa bito i maltretowano podejrzanych . Dr Rafał Reczek zwrócił uwagę na fakt, że wydarzenia poznańskie trwały podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich i dzięki temu odbiły się głośnym echem w kraju i na świecie. Choć Poznański Czerwiec 1956 r. został krwawo stłumiony przez ówczesną władzę ludową, to spowodowały przyspieszenie procesów demokratyzacji w państwie.

Wykład doktora Rafała Reczka z IPN w Poznaniu związany był już z trzecią wizytą w SKE „Europinus” tego historyka i naukowca. Tym razem spotkanie uświetnili też lokalni goście m.in. były działacz NSZZ Solidarność Andrzej Mainka, rektor Opalenickiego Uniwersytetu III wieku Elżbieta Adamczewska, młodzież z Zespołu Szkół w Opalenicy, oraz ze Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami.

 Bożena Nienartowicz- opiekunka SKE „Europinus „   

Przeczytano: 402 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: