29 czerwca 2017 11:57 | Aktualności

Piotr Sosnkowski z rodziną w Gimnazjum......

W środę 21 czerwca 2017 r. społeczność szkolna Gimnazjum im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy miała niecodzienną okazję spotkania się z najmłodszym (i jedynym żyjącym spośród pięciu) synem swojego patrona  - Piotrem Sosnkowskim – który przybył z synem, synową i wnukami Sophią i Kasimirem w towarzystwie biografa generała – historyka prof. Piotra Podhoreckiego. Rodzina Sosnkowskich, choć od 1939 r. mieszka zagranicą, do tej pory pielęgnuje kontakty z Polską i miejscami drogimi ich pamięci. Wielu z nas pamięta pobyt w Opalenicy i szkole najstarszego syna generała – Aleksandra Sosnkowskiego z żoną Anną w 2006 r.

Po powitaniu gości przez dyrektor Bernadetę Maciejewską głos zabrał Piotr Sosnkowski przepraszając za swoją polszczyznę i podkreślając, że Polskę opuścił w wieku 5 lat. W krótkich zdaniach syn generała wyraźnie zaznaczył, że dla jego Ojca Polska była zawsze najważniejsza, iż dla wolnej Polski poświęcił całe swoje życie w II Rzeczypospolitej, a później do 1969 r. na obczyźnie, w Kanadzie. Piotr Sosnkowski wyraził jednocześnie mocne przekonanie, że młode pokolenie Polaków swoją postawą patriotyczną i znakomitymi wynikami w nauce buduje i kształtuje współczesną Polskę.

Na te słowa dyrektor Bernadeta Maciejewska przedstawiła gościom Tobiasza Szulca – laureata trzech olimpiad z matematyki, chemii i fizyki oraz Zuzannę Komin finalistkę olimpiady chemicznej.

Towarzyszący państwu Sosnkowskim historyk prof. Piotr Podhorecki przywołał największe zasługi generała broni Kazimierza Sosnkowskiego – jego walkę w Legionach Polskich u boku Józefa Piłsudskiego, sprawowaną funkcję Ministra Spraw Wojskowych, dowodzenie Frontem  Południowym we wrześniu 1939 r. jak również stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w 1943 r.

„Od 1944 r. generał mieszkał w Kanadzie i stał się jednym z głównych autorytetów politycznych emigracji polskiej”. – dodał historyk.

Piotr Podhorecki stwierdził, że pomimo swoich niepodważalnych zasług dla Ojczyzny – generał Sosnkowski pozostaje zawsze w cieniu marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie jego nazwiskiem winny być nazywane ulice, skwery w wolnej Polsce!

W dalszej części spotkania goście oraz licznie zgromadzeni gimnazjaliści mogli obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą bogatą i wszechstronną działalność Gimnazjum im. Generała Kazimierza Sosnkowskiego na Przestrzeni 17 lat jego działalności.

Bardzo miłym podsumowaniem tego niezwykłego spotkania był wpis do kroniki szkolnej oraz luźna pogawędka uczniów i nauczycieli w języku polskim i angielskim z rodziną państwa Sosnkowskich.