07 grudnia 2017 10:15 | Aktualności

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Dnia 24 listopada 2017 roku, o godzinie 17-tej, w auli szkolnej,  uczniowie klas trzecich i drugich Gimnazjum im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy  przedstawili sztukę teatralną zatytułowaną „Na rozdrożu. Misja miłosierdzia Adama Chmielowskiego”. Spektakl oparty na scenariuszu Władysława Smólskiego wyreżyserowała Katarzyna Król. Młodzież w sugestywny sposób oddała przełomowy moment z życia świętego, który nadszedł wraz z namalowaniem obrazu „ Ecce Homo!” Zaowocował on późniejszą decyzją o wstąpieniu malarza do Zakonu Ojców Jezuitów, a następnie do Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Uczniom udało się oddać klimat pracowni malarskiej, która posłużyła jednocześnie jako przytułek dla miejscowych biedaków i bezdomnych. To tam właśnie rozegrały się dramatyczne wydarzenia, które były i są nadal lekcją miłosierdzia, przebaczenia i nadziei na odmianę swego życia. W przedstawieniu udział wzięli: Mikołaj Prokop jako Adam Chmielowski, Marcin Krawczyk jako Bida, Klaudiusz Konieczny jako gospodarz, Julia Stefańska jako Chełmoński, Wiktoria Siuda jako Lasoń, Mateusz Buczkowski jako Sybirak, Jakub Rutkowski jako komisarz, Anna Pietrakowska jako Nowak, Jakub Szypura jako Antek. Funkcję operatora światła pełnił Jędrzej Maćkowiak, natomiast nad oprawą muzyczną czuwał Jędrzej Kiełpiński.