08 lutego 2018 08:42 | Aktualności

Gość Klubu Europinus

Dnia 25 stycznia 2018r.  Szkolny Klub Europejski „Europinus” przy Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy działający XVI sezon pod opieką Bożeny Nienartowicz, gościł wybitnego naukowca i podróżnika prof. zw. dr. hab. Adama Choińskiego. Profesor Adam Choiński jest Kierownikiem Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczony jest autorem licznych opracowań i publikacji z takich dziedzin jak hydrologia i limnologia, obieg wody, sedymentacja osadów morza czy hydrologia strefy polarnej. Jest też nieustraszonym podróżnikiem. Gość specjalny Szkolnego Klubu Europejskiego „Europinus” przygotował wykład pt: „Czy Wielkopolska stanie się pustynią?”

Naukowiec nawiązał bardzo dobry kontakt z młodą publicznością, która wypełniła po brzegi aulę gimnazjum. Na spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni  goście lokalni: przedstawicielka Uniwersytetu III Wieku – geograf p. Regina Kańduła, (wychowanka profesora), grupa młodzieży licealnej pod opieką (także byłej studentki profesora Choińskiego) nauczycielki geografii p. Ludmiły Komin oraz Szkolny Klub „Eksplorers” ze Szkoły Podstawowej nr 1, którym znakomicie opiekuje się p. Anna Owsiańska.

Na licznych slajdach i wykresach profesor Choiński na postępujące procesy stepowienia Wielkopolski. Podkreślił, iż nasz region otrzymuje w ogólnym bilansie najmniej wody, co wspiera mała lesistość. Uczestnicy wykładu mogli prześledzić procesy zanikania jezior. Ogólną sytuację hydrologiczną naszego regionu pogarsza ocieplenie klimatu O do 1 stopnia. Uczony zwrócił uwagę na konieczność mądrego użytkowania wody.  Podsumowując swój godzinny wykład uczony stwierdził, iż jeśli obecna tendencja będzie się utrzymywała, to  nie da się wykluczyć, iż za około 200 lat Wielkopolska faktycznie mogłaby stanąć się pustynią.

Profesor Adam Choiński chętnie odpowiadał na liczne pytania publiczności, zwłaszcza gimnazjalnych finalistów konkursów geograficznych .

Naukowiec podziękował organizatorom spotkania za niezwykle ciepłe przyjęcie i zaprosił działaczy S.K.E. „Europinus” do odwiedzin w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej UAM, w marcu br.