28 marca 2018 14:57 | Aktualności

Uczniowie gimnazjum na UAM

1 marca br. na zaproszenie prof. zw. dr. hab. Adama Choińskiego, kierownika Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej grupa 30 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami Bożeną Nienartowicz, opiekunką S.K.E. i Sylwią Pasiciel uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Instytutu Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego UAM w Poznaniu przy ul. Krzygowskiego 10.

Młodzież pod troskliwą i serdeczną opieką Pana Profesora mogła zwiedzić najpierw lapidarium i ogródek meteorologiczny. Odczytana tego dnia temperatura wynosiła -14°C! Po spacerze na mroźnym powietrzu gimnazjaliści zajęli miejsca w nowoczesnej Sali wykładowej i wysłuchali ze studentami części wykładu klimatologa – prof. UAM – Leszka Kolendowicza.

W dalszej części pobytu prof. Adam Choiński zaprezentował warsztat pracy hydrologa, na który składają się m.in. różne wiertła lodowe, czerpaki wody, próbniki osadów, echosondy, jak również najnowocześniejszy sprzęt komputerowy.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie przepięknego i bogatego zbioru minerałów, który przedstawili i omówili pracownicy naukowi z Instytutu Geologii. Wśród okazów został przedstawiony też słynny meteoryt żelazny Morasko Memorss ważący 262 kg!

Ostatnim punktem wycieczki opaleniczan było zwiedzanie nowoczesnej i bogato wyposażonej biblioteki wydziałowej wraz z czytelnią. To tutaj można skorzystać z bardzo poszukiwanych wśród studentów pozycji naukowych autorstwa prof. Adama Choińskiego, jak choćby sztandarowej „Limnologii fizycznej Polski” czy „Katalogu jezior Polski”.

Profesor zachęcił młodzież do wybrania w niedalekiej już przyszłości studiów na Wydziale Nauk Geograficznych i Geogologicznych UAM w Poznaniu – dla ułatwienia wyboru wręczył każdemu uczestnikowi tej wycieczki edukacyjnej pamiątkowy kompas.

Z kolei opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego „Europinus” Bożena Nienartowicz odczytała i wręczyła prof. Adamowi Choińskiemu podziękowania podpisane przez dyrektor Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy Lucynę Szuder.

Na zdjęciu:

Prof. Adam Choiński, Bożena Nienartowicz – opiekunka S.K.E., Sylwia Pasiciel oraz uczestnicy wycieczki edukacyjnej z Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy