15 maja 2018 08:28 | Aktualności

Wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej

Dnia 26 kwietnia br. grupa 40 uczniów Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy pod opieką pani Bożeny Nienartowicz, opiekunki S.K.E. „Europinus”, pani Lilianny Wojtkowiak i pani Małgorzaty Mortki - nauczycieli historii, gościła w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Wizyta młodzieży była efektem zaproszenia dyrektora tej instytucji – dr. hab. Rafała Reczka.

W sali wykładowej poznańskiego IPN im. gen. St. Roweckiego „Grota” gimnazjaliści zostali powitani przez pracownika naukowego – dr. Tomasza Ceglarza, który omówił główne kierunki działania i zadania IPN. Naukowiec podkreślił szczególną misję, jaką jest gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa sporządzonymi od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku, prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz przeprowadzanie badań naukowych.

Ustawowym zadaniem IPN jest również poszukiwanie i upamiętnianie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego (od 18.11.1917 do 21.07.1990). IPN udostępnia także dokumenty zgromadzone przez służby specjalne PRL osobom, o których organy bezpieczeństwa zbierały informacje w tajny sposób. Z kolei pracownik Działu Archiwum Mariusz Naworski stwierdził, że zgromadzone w Instytucie akta są sukcesywnie dygitalizowane. Część z nich, która nie jest zastrzeżona została udostępniona drogą internetową do przeglądania.

Pracownik IPN podkreślił, że osoby, które udostępniają cenne dokumenty ze zbiorów prywatnych, mogą liczyć na ich profesjonalne zeskanowanie – ponadto otrzymują je w wersji cyfrowej.

W programie pobytu gimnazjalistów była też krótka wizyta w archiwum IPN, które jest miejscem szczególnie zabezpieczonym z ograniczonym dostępem. Długość zgromadzonych tam akt wynosi 5,5 km!

Przez chwilę mogliśmy również przyjrzeć się pracy zespołu archiwistów, którzy objaśnili młodzieży, jak wygląda proces profesjonalnego skanowania archiwalnych dokumentów i dygitalizowania danych. Na pamiątkę tej wycieczki edukacyjnej uczniowie wraz z nauczycielami otrzymali „Biuletyn IPN” z dodatkiem DVD oraz zminiaturyzowaną replikę ryngrafu żołnierza wyklętego – por. Franciszka Majewskiego PS. Słony (1919 – 1948). Szkoła natomiast ze swej strony ofiarowała każdemu gimnazjaliście pamiątkowy dyplom Uczestnictwa podpisany przez dr. Tomasza Ceglarza, dyrektor gimnazjum Lucynę Szuder i opiekunkę S.K.E. „Europinus” Bożenę Nienartowicz. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy wyjazdu do IPN była to doskonała okazja powtórzenia i rozszerzenia wiedzy z niełatwej historii Polski XX wieku.

Na zdjęciu uczestnicy wycieczki edukacyjnej w towarzystwie pracownika Działu Archiwum IPN Mariusza Naworskiego i opiekunki S.K.E. „Europinus” Bożeny Nienartowicz.

Bożena Nienartowicz