Aktualności

15 maja 2018 08:32 | Aktualności

ARCYBISKUP ANTONI BARANIAK – NIEZNANY ŻOŁNIERZ WYKLĘTY

W piątek, 10 maja br. odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane przez Szkolny Klub Europejski „Europinus” działający 16 sezon w Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy pod kierunkiem Bożeny Nienartowicz.

Gościem specjalnym spotkania był dr hab. Rafał Reczek – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej O. w Poznaniu, który wygłosił wykład pt. „Arcybiskup Antoni Baraniak – nieznany żołnierz wyklęty”. 

Dyrektor Rafał Reczek opisał życie jednego z najwybitniejszych, obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyły, duchownych XX. wieku

Wykładowca przedstawił życiorys tego niepospolitego duchownego, który urodził się w wielkopolskim Sebastianowie w 1904r roku. Dr hab. Rafał Reczek skoncentrował się na nieznanym szerzej okresie uwięzienia księdza, jako osobistego sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, przez władze komunistyczne w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przez ponad 2 lata ks. Antoni Baraniak był poddany około 150 przesłuchaniom, które trwały niekiedy do kilkunastu godzin. Podczas przesłuchań był dotkliwie bity i torturowany podobnie jak inni żołnierze wyklęci. Kilkakrotnie był też osadzany w karcerze. W tych dniach rozpaczy jedyną pomocą była dla niego gorliwa modlitwa, dzięki której mógł przetrwać to nieludzkie śledztwo. Ubeckim katom nie udało się wymusić żadnych obciążających zeznań pod adresem prymasa Wyszyńskiego, który w tym czasie przebywał w areszcie domowym - Komańczy. Wszystkich zainteresowanych gość odesłać do książki pt. „Arcybiskup Antoni Baraniak 1904 – 1977”, której jest współautorem. Książka ta wydana w 2017r. otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks”.

Czwartkowe spotkanie cieszyło się dużą frekwencją i zainteresowaniem. Dodajmy, iż zaproszenie przyjęli ks. proboszcz Antoni Lorenz, Elżbieta Adamczewska – rektor Uniwersytetu III Wieku wraz z studentami oraz Justyna Michalska z Zespołu Szkół w Opalenicy z grupą licealistów.

Było to już czwarte spotkanie dyr. Rafała Reczka w S.K.E. Europinus i Gimnazjum im. Gen. K. Sosnkowskiego w Opalenicy.

 

Bożena Nienartowicz

Opiekunka S.K.E. Europinus

Na zdjęciu:

Dyrektor IPN O. Poznań Rafał Reczek z zaproszonymi gośćmi i nauczycielami.

Przeczytano: 280 razy. Wydrukuj|Do góry