28 maja 2018 14:37 | Aktualności

"Największa Lekcja Matematyki"

15 maja wyjechaliśmy do Leszna, aby wziąć udział w próbie ustanowienia Rekordu Guinessa w kategorii ,,Największa Lekcja Matematyki".

Organizatorem tego ogromnego przedsięwzięcia (jak dużego okazało się na miejscu) była Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta, a medialny Radio Elka. Współorganizatorzy to Ośrodek Sportu i Unia Leszno.

To właśnie na stadionie żużlowym Unii Leszno kilka tysięcy uczniów oczekiwało na niecodzienną lekcję. Po rejestracji i otrzymaniu butelki wody zostaliśmy poprowadzeni przez stewarda do swojego sektora, a przy wejściu policzeni specjalnym rejestratorem. W oczekiwaniu na lekcję czas wypełniała muzyka orkiestry dentej, pokazy taneczne i żużlowe oraz maskotka drużyny żużlowej Smok (stadion nosi imię Zenona Smoczyka).

Lekcję, której temat brzmiał ,,Magia, czy matematyka’’, poprowadziła brawurowo pani Anna Leśniak – do zeszłego roku nauczycielka matematyki naszego gimnazjum i była wychowawczyni klasy 3a. I właśnie uczniowie tej klasy - inicjatorzy wyjazdu gorąco wspierali ,,swoją panią’’. Podczas lekcji każdy z kilku tysięcy uczniów rozwiązywał zadania, które wraz z długopisem otrzymał od stewardów (każda grupa wiekowa liczyła na swoim poziomie) oraz odpowiadał na pytania prowadzącej, podnosząc odpowiedni kolor kartki: Tak - zielony, Nie - czerwony. Wszystkie zadania oraz przebieg lekcji można było obserwować na telebimie. Lekcja zakończyła się zgodnie z planem. Emocji i radości nie popsuł krótkotrwały deszcz.

Po lekcji uczniowie spotkali się z panią Anną Leśniak – pogratulowali, porozmawiali i zrobili wspólne zdjęcie. Po zakończeniu lekcji nastąpiło wyjście sektorami, ponowne liczenie uczestników oraz poczęstunek - ciasto i lody. Oryginalnym talonem konsumpcyjnym była rozwiązana karta z zadaniami.

Nieoficjalnie wiemy, że Rekord Guinessa w kategorii ,,Największa Lekcja Matematyki ‘’ został pobity! W jego ustanowieniu brało udział około 4600 uczniów. I to wystarczy. Poprzedni rekord należał do Norwegów. Należy podkreślić fakt, że impreza była perfekcyjnie zorganizowana -  bezpiecznie, ciekawie, z atrakcjami. Mamy nadzieję, że Rekord Guinessa w kategorii „Największa Lekcja Matematyki” zostanie oficjalnie uznany.

Klasy 3a, 2a, 2b

z opiekunami: Elżbietą Zdrojową -Krawiec,  Ewą Adamczak i Katarzyną Król