19 czerwca 2018 15:02 | Aktualności

POKAZ EKSPERYMENTÓW CHEMICZNYCH „WŚCIEKŁY AZOT”

15 czerwca 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie eksperymentów chemicznych pt. „Wściekły azot”.

Pokaz prowadził pan Mateusz Stocki – absolwent Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, mówiący o sobie, że jest popularyzatorem nauk przyrodniczych, który chce wyjaśniać uczniom, że nauka może być fajna i fascynująca.

Gimnazjaliści dowiedzieli  się, co to jest ciekły azot i jakie ma właściwości, gdzie można wykorzystać równanie Bernoulliego i co to jest konwersja energii. Zobaczyli również, co się dzieje z owocami, roślinami, balonami i piłeczkami po włożeniu do ciekłego azotu oraz jaki jest efekt po wlaniu tej cieczy do czajnika z gwizdkiem. Przekonali się też, co się dzieje, kiedy gorącą wodę wleje się do ciekłego azotu.

Kilkoro śmiałków m. in. Wiktoria Siuda, Zuzanna Deutsch i Dawid Prokop uczestniczyło w przeprowadzeniu eksperymentów.

Pokazy były pasjonujące i pełne efektów specjalnych, a spotkanie z panem Mateuszem Stockim było zwróceniem uwagi uczniom, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym.

Izabela Kurek

Organizator spotkania